Osocze bogatopłytkowe

Osocze obfitopłytkowe to koncentrat płytek krwi pacjenta w niewielkiej ilości osocza. Proces jego pozyskania rozpoczyna się od pobrania krwi pacjenta bezpośrednio przed planowanym zabiegiem, a następnie jej poddaniu procesowi wirowaniu, by uzyskać cenny produkt, który zostaje wprowadzony iniekcyjnie w głąb skóry. Zabieg wykonywany jest w celu leczenia problemów z nadmiernym wypadaniem włosów, jak również ma na celu rewitalizację, nawilżenie oraz odżywienie skóry twarzy, szyi i dekoltu. Osocze poprawia jakość, kondycję oraz elastyczność skóry, szczególnie w przypadku widocznych oznak starzenia. Dodatkowo, może być stosowane prewencyjnie, aby spowolnić procesy starzenia się skóry. Osocze bogatopłytkowe to zabieg, który wykorzystuje naturalny potencjał płytek krwi.

Płytki krwi uwalniają różnorodne czynniki wzrostu, czyli białka o różnych właściwościach. Te substancje mogą stymulować procesy gojenia i regeneracji, pobudzać namnażanie nowych komórek, wpływać na zwiększenie grubości włókien kolagenowych i elastynowych,oraz pobudzać tworzenie nowych naczyń krwionośnych (proces angiogenezy). Czynniki wzrostu pochodzenia płytkowego wpływają także korzystnie na mieszki włosowe, wzmacniając je, zapobiegając nadmiernemu wypadaniu włosów oraz przyspieszając przejście z fazy spoczynku do aktywnej, co ostatecznie stymuluje wzrost nowych włosów.

Procedura zabiegu rozpoczyna się od aplikacji kremu znieczulającego na obszar zabiegowy, z wyjątkiem skóry głowy. Następnie, lekarz przeprowadza pobranie krwi żylnej, zazwyczaj z przedramienia pacjenta. Pozyskana krew zostaje połączona z odpowiednią ilością antykoagulantu w probówce, a następnie umieszczona w specjalnym separatorze w wirówce, zaprojektowanej specjalnie do tego celu. W ciągu kilku minut dochodzi do odwirowania preparatu, co skutkuje oddzieleniem płytek krwi od pozostałych składników krwi. Ten proces jest obserwowalny w próbówce jako wyraźne rozwarstwienie oraz pojawienie się żółtawego koncentratu, który później zostaje wprowadzony iniekcyjnie w formie mezoterapii igłowej w głąb skóry. Dzięki zastosowaniu naturalnego produktu własnego, zabieg jest w pełni kompatybilny z organizmem pacjenta i nie wywołuje reakcji alergicznych.
Zabieg można także łączyć z innymi procedurami, takimi jak na przykład laser frakcyjny.

Ilość zabiegów oraz uzyskane rezultaty zależą od wielu czynników, takich jak wiek pacjenta, obszar ciała poddawany zabiegowi, rodzaj problemu oraz stan wyjściowy. To indywidualne predyspozycje pacjenta oraz zalecenia lekarza decydują o tym, ile zabiegów jest potrzebnych. Standardowo zaleca się serię składającą się z trzech zabiegów, wykonywanych w odstępach czterech tygodni. W przypadku łysienia androgenowego, po serii początkowej zaleca się wykonywanie zabiegów przypominających co 6 miesięcy. Kolejne kompleksowe serie należy dostosować do zaleceń prowadzącego lekarza.

Sprawdź także FIBRYNA BOGATOPŁYTKOWA (czytaj więcej)