Leczenie bruksizmu

Bruksizm to niekontrolowany problem, objawiający się nawykowym zaciskaniem i/lub zgrzytaniem zębami, które najczęściej pojawia podczas snu.

Nieleczony bruksizm może nieść z sobą szereg negatywnych konsekwencji, takich jak:

  • Wady zgryzu: powtarzające się zaciskanie zębów poddaje je działaniu dużych sił, co może doprowadzić do czynnościowych zaburzeń w obrębie narządu żucia, w postaci nieprawidłowości w ustawieniu zębów.
  • Uszkodzenie zębów: ciągłe zaciskanie i zgrzytanie zębów powoduje ścieranie szkliwa i może prowadzić ubytków w zębach.
  • Bóle i napięcia mięśniowe: w postaci bóli głowy i szyi oraz napięć mięśniowych w okolicach szczęki.

Leczenie bruksizmu polega na iniekcyjnym podaniu odpowiedniej dawki toksyny botulinowej do mięśni, które nadmiernie angażowane są w zgrzytanie i zaciskanie zębów. Zabieg działa na zmniejszenie aktywności tych mięśni, prowadząc do uzyskania rezultatu redukcji nieprawidłowych napięć mięśniowych.

W trakcie zabiegu, specjalista dokładnie lokalizuje obszar, w którym występuje nadmierne napięcie mięśni. Następnie, przy użyciu precyzyjnych iniekcji, toksyna botulinowa jest wprowadzana w odpowiednie miejsca. Skutki leczenia toksyną botulinową mogą utrzymywać się od kilku miesięcy do około pół roku, jednak czas trwania efektów może być zróżnicowany, zależnie od indywidualnych cech pacjenta oraz nasilenia bruksizmu.

Sprawdź także LECZENIE NADPOTLIWOŚCI (czytaj więcej)